Versailleská smlouva

Ze všech pěti mírových smluv, uzavřených na Pařížské mírové konferenci, byla tou nejdůležitější Versailleská, podepsaná s Německem. Ta byla z velké částí dílem kompromisu mezi požadavky francouzské, britské, a americké strany.

Německo bylo zbaveno všech zámořských kolonií. Alsasko a Lotrinsko bylo navráceno Francii a pod správu Společnosti národů byla na 15 let svěřena oblast Sárska - nejdůležitější německá uhelná oblast. Na stejnou dobu byla ve smlouvě zakotvena okupace Porýní jednotkami Dohody, jako jakási "nárazníková" zóna pro klid Francie. K nejdůležitějším teritoriálním změnám došlo na východě, kde vzniklo Polsko. [VLOŽIT: MAPA ÚZEMNÍCH ZTRÁT NĚMECKA]

Versailleská smlouva zakotvovala také celou řadu podmínek vedoucích k účinnému odzbrojení Německa - byla zakázána branná povinnost a maximální počet mužů ve zbrani byl stanoven na 100 000, což bylo jen stěží dost i na udržení pořádku ve státě, ve kterém navíc hrozila revoluce. Loďstvo bylo omezeno na pouhých šest lodí a ponorky byly zakázány úplně. Stejně tak vojenské letectvo nebo tanky. 

Posledním bodem bylo placení válečných reparací. Ke stejnému kroku totiž přistoupili i Němci po vyhrané válce s Francií v prusko-francouzské válce, nebo nedávno v brestlitevském míru s Ruskem. Kromě okamžitého vyplacení pěti miliard dolarů v hotovosti, byla ustanovena komise, která měla válečné reparace německu vyčíslit. Ta byla se svým verdiktem hotova v roce 1921, a rozhodla, že Německo dluží Spojencům neuvěřitelnou částku 33 miliard dolarů. Do roku 1987 tak mělo Německo platit stálou částku, navýšenou ještě o úroky.

Tak se zrodilo to, co je dnes považováno za možná nejhorší mírovou dohodu moderní historie. Nová německá vláda tuto smlouvu málem odmítla a pokračovala v ozbrojeném odporu. Smlouvu ale nakonec pokořené, pohněvané a revolucí ničené Německo přijalo.