2. bitva u Ypres

Západní fronta se ustálila, a na obou stranách se rozmohlo budování ohromných systémů zákopů. Ty, ve svém konečném důsleku útočící straně znemožňovaly zásadnější postup a válka tak uvízla v mrtvém bodě. Doslova. Chyběla také nějaká účinnější zbraň, která by zaseklou frontu dala opět do pohybu a poskytla tak některé z útočících stran významnější výhodu.

V březnu Britové a Francouzi zaútočili u Neuve Chapelle, a nyní se německá strana obávala dalšího jejich útoku. Zaměřila se tak na město Ypres, kde po minulé bitvě zůstal spojenci držený výběžek, který by jim poskytl lokální výhodu. Kromě toho chtěli v boji vyzkoušet nový bojový prostředek - jedovatý plyn. 22. dubna, po krátké dělostřelecké přípravě, otevřeli němci kanistry s plynným chlórem, který se větrem nesl na nepřátelské zákopy. Během chvilky umíraly v děsivých bolestech desítky vojáků, neschopných dýchat. Protože na nic podobného nebyli připraveni a neměli se jak bránit, dali se na útěk. Útočící němci pak navlékli raný typ plynové masky a do přístího dne postoupili o více než tři kilometry. 

Němce krátce na to zastavili svými útoky britové. V květnu pak boje a plynové útoky pokračovali a němci získali další nevelká uzemí. Za asi měsíc bojů tak Německo získalo dvě třetiny onoho výběžku fronty a způsobila dohodovým spojencům ztráty ve výší až 70 000 mužů (z toho asi 60 000 na straně Britů).