Bitvy v Palestině a Mezopotámii

PALESTINA

Pro Británii byl Egypt životně důležitý. Hlavním důvodem byl totiž Suezský průplav, kterým procházela hlavní zásobovací tepna z Indie - úhelného kamene celého Britského impéria. 18. prosince vyhlásili nad Egyptem protektorát. Turci si strategického významu byli velmi dobře vědomi, a tak se pokusili jej dobýt už v lednu 1915. Tehdy překročili poušť Sinajského poloostrova a pokusili se překročit Suezský průplav pomocí pontonových mostů. Obránci je ale snadno odrazili a Turci se stáhli zpět.

V dalším roce se na Sinajský poloostrov vydalli Britové, aby zde předsunul obranné systémy průplavu. K tomu museli vybudovat i komunikace, pevnůstky a systémy dodávky vody. Turci se tuto výstavbu pokoušeli narušit, ale k významnější akci došlo až v červenci. Dostali se až na vzdálenost 30 km od průplavu, ale hned na druhý den o všechno přišli a museli zase usoupit. Ztratili 8 000 mužů, Britové něco přes 1 000.

MEZOPOTÁMIE

Hned po vypuknutí války obsadila britská a indická vojska Basru v Mezopotámii (Iráku), aby vzala pod ochranu některá ropná zařízení. Nic dalšího Britové v oblasti neplánovali, ale když v dubnu 1915 s lehkostí odrazili dva turecké útoky, rozhodli se postoupit dále a obsadit i Bagdád. Postup byl úspěšný, ale Britové své linie příliš roztáhli. V bitvě u Kút-al-Amáry, na půl cesty do bagdádu, svedli s Turky úspěšnou bitvu, ovšem vykoupenou ztrátami až 1 200 mužů. To bylo v této oblasti příliš a tato ztráta se později ukázala jako zásadní.

V následující bitvě, coby na dohled od Bagdádu, jim tyto síly chyběly, když byli Turci v asi dvojnásobné přesile. Boj si vyžádal asi 4 600 britských vojáků (a asi 6 200 tureckých) a zbytek musel ustoupit až do, již zmíněné a nedávno dobyté, Kút-al-Amáry. Zde se ale dostali do tureckého obklíčení, ze kterého se je nepodařilo ani přes několik pokusů zachránit. Po více než čtyřech měsících byli nuceni kapitulovat a odešli do zajetí, ze kterého se mnozí z nich už nevrátili živí.

Britské velení pak začalo projednávat další kroky, načež se koncem roku 1916 rozhodlo pro nový postup na Bagdád.